РОЗВИТОК

Як перестати турбуватися про роботу та розслабитися на відпочинку?

QirbDnYtt18

Під час відпустки ти більш схвильований не про те, як зайняти найкращі місця на пляжі, а про те, де зловити Wi-Fi? Більш цікаво, що роблять колеги у твою відсутність, ніж температура води у морі? Якщо так, то ти не один. Нові дослідження від Travelbag.co.uk довели, що більшість з нас не випускає з рук телефон під час відпустки. Кожен п’ятий відчуває, що мусить перевірити робочий емейл, щоб мати змогу розслабитися.

Я дуже добре пам’ятаю дві години, проведені в задушливому приморському кафе, де я намагалась завантажити електронну пошту з допомогою сумнівного Wi-Fi, в той час, як мої друзі насолоджувались сонячним днем на пляжі. В той день, я зрозуміла, що серед десятків листів, не було жодного, який потребував моєї увагу сьогодні, або навіть на цьому тижні. Мої колеги були цілком здатні відповісти на ці листи. Саме тоді я вирішила, перестати турбуватися про роботу і піти шукати ягідне морозиво.

Якщо ти належиш до відсотка людей, які перевіряють електрону пошту біля басейну, то ось мої основні поради:

1. Підготуй себе до відпустки. Заздалегідь почни нагадувати собі, що відпустки дійсно необхідні. Вони дозволяють твоїй підсвідомості вирішити старі проблеми. Вони дозволяють тобі зменшити тиск від щоденних зобов’язань і зарядитися новою енергією. Людям треба розглядати відпустки, як “важливі речі, на які вони мають право”, а не просто, як час проведений не на роботі.

Зазвичай, в п’ятницю перед відпусткою через великі навантаження на роботі, я не встигала зібрати всі речі, і деякі з них доводилось купляти на місці. Тепер, я намагаюсь позначати п’ятницю в календарі тільки, як “день, коли все вже має бути готове”. Тепер у п’ятницю, мої речі вже зібрані, спакована валіза чекає на мене в коридорі. На роботі я виконую свої звичайні завдання, обговорюю з колегами проекти, які вони мають продовжити, замість мене наступного тижня і підключаю автоматичну відповідь на робочому емейлі. Такий лист автоматично отримають усі, хто надішле мені повідомлення, під час моєї відпустки:

“Добрий день, дякую за ваш лист. Я перебуваю у відпустці з 11 до 18 липня, 2016.

Якщо у вас є запит стосовно дизайну, будь ласка, напишіть моєму колезі dima@com.ua
Для будь-яких термінових питань зателефонуйте +123 45 67 89

Дякую”

Чесно кажучи, мені ще ні разу не зателефонували з офісу під час відпустки. По-перше, незамінних людей на роботі не буває, успішний бізнес має розвиватися автоматично, виключаючи варіанти, де якесь завдання спроможна зробити тільки одна людина. Успішний бізнес має продовжувати працювати, всупереч будь-яким надзвичайним подіям. По-друге, авжеж, в цьому була й моя заслуга, адже я витратила час, щоб обговорити усі можливі колапси й пояснити колегам, як би я їх вирішила.

Так я переходжу до другої поради:

2. Підготуй до відпустки інших. Почни обговорення своєї відпустки з колегами та клієнтами не менш, ніж за тиждень. Планування відпочинку “заздалегідь” продемонструє твою відповідальність перед своєю справою, зміцнить довіру до тебе зі сторони клієнтів та колег. Погодься, що тобі було б неприємно працювати з людиною, яка може в будь-який момент, без попереджень, зникнути на тиждень і передати твою справу/замовлення своєму колезі, якому ти навіть не був представлений.
Зазвичай, за тиждень до відпустки, я надсилаю такий емейл людям, з якими в мене є довгострокові проекти:

“Любі колеги, я буду у відпустці з 11 до 18 липня, 2016. Наступного тижня звертайтесь, будь ласка, до Дмитра, з будь-яким питанням стосовно дизайну”.

Якщо такий лист мають отримати клієнти, які не знайомі з іншими дизайнерами в мої компанії, я додам невеличку характеристику людини, яка мене заміняє:

“Дмитро обіймає посаду web-дизайнера у нашій компанії вже не перший рік. Його вищої освіти й досвіду достатньо, щоб проконсультувати вас з будь-якого питання й по графічному дизайну. Я вважаю, його достатньо компетентним, щоб вносити будь-які правки у проект у мою відсутність.

Дякую”

Також, заздалегідь, я обговорюю дати своєї відпустки з мамою, адже саме вона буде наглядати за нашими кошенятами. Наші родичі та друзі потребують не меншої поваги й детальних інструкцій, як діяти у нашу відсутність, ніж колеги. Своїй мамі, окрім ключів від квартири, я завжди залишаю телефон хазяїна нашої орендованої квартири, телефон ветеринара, паролі від вхідних дверей, комп’ютеру, а також усі речі, які можуть їй знадобитися для піклування над котами, на видних місцях. Таким чином, я економлю не тільки її час та нерви, але й свої. Я припускаю, що при будь-якій надзвичайній ситуації, вона одразу зателефонує тому, хто допоможе їй на місці, в той час, як я не зможу допомогти нічим на відстані.

3. Встановлюй чіткі межі. Не погоджуйся автоматично залишатися “в контакті” під час відпустки. Хороший роботодавець має розуміти, що відпустка – це не час простою роботи, а необхідна протиотрута для стресу і “вигорання” на робочому місці. Хороший роботодавець має бути зацікавлений у вашому доброму самопочутті. Я впевнена, що краще чесно відповісти, що ти не зможеш підготувати свій звіт належним чином під час відпустки, аніж підвести людей, які на тебе розраховують. Один мій колега взяв відпустку на більшу кількість днів, ніж зазвичай, аргументуючи це тим, що буде “лишатися на зв’язку” і продовжувати працювати в звичному ритмі. Цей задум не спрацював. Навіть, якщо він дійсно був впевнений у своїй силі волі, то він не міг відповідати за швидкість готельного інтернету. Не міг бути впевнений, що зможе зарядити свій ноутбук, або в тому, що не загубить робочі файли на флешці, разом з усім багажем.

Зазвичай ми їдемо у відпустку з друзями чи родичами, і несемо відповідальність за якість відпустки й перед ними. Краще побути менше днів разом, але присвятити кожну хвилину спілкуванню, смачним обідам та розвагам, ніж спланувати довгу відпустку і подумки все одно залишитися в офісі, щохвилини звертаючи увагу не на дружину в новому купальнику, а на свій телефон, що вібрує.

Якщо ти не готовий взагалі вимкнути пошту, я рекомендую перевіряти її лише раз на день, в ідеалі в кінці дня, так щоб ти не жертвував часом, проведеним з сім’єю, або друзями.

4. Подумай про свій зовнішній вигляд. Твої колеги сподіваються побачити тебе засмаглим, вони чекають кумедних розповідей про те, як ти забув свій гаманець і обміняв парасольку на кавун. Врешті решт, вони хочуть почути, що зробили хорошу роботу, під час твоєї відсутності.

5. Визнай користь вільного часу. Ми так звикли заповнювати кожен момент свого життя якимись діями, що сприймаємо таку поведінку, як єдиний спосіб, щоб бути продуктивним. “Мені нічого робити, так чому б не перевірити електронну пошту?” Проте, вільний час корисний саме тому, що його не треба заповнювати “серйозними справами”, достатньо просто погуляти по старій частині міста, або подрімати на лежаку. Згадай, коли тебе останнього разу навідували найкращі ідеї: швидше за все, це не було в той час, як ти дивитеся на свій телефон? Май на увазі, що чудеса не відбуваються з тими, хто не звільнив для них місця у житті.

6. Підготуйся до повернення. Більшість людей боїться виключати пошту, під час відпустки, щоб потім, у понеділок, не розгрібати сотні листів і зазнати ще більшого стресу, аніж до відпустки. Пам’ятаю, що одна моя колега сказала у розпачі, що краще б вона взагалі не йшла у відпустку, ніж відчула на собі, що таке “пост відпустковий стрес”. Я впевнена, що ці слова були сказані на емоціях, у довгостроковій перспективі, вона буде згадувати свій тижневий похід по Карпатах, зіркове небо і чисте повітря, а не звіт по логістиці. Але стресу в понеділок, після відпустки, можна і треба уникати. Попроси своїх колег підготувати невеличкий список з назвами проектів, які були вирішені й завершені без тебе і ті, які продовжуються і потребують твоєї участі. Таким чином, половину електронних листів ти одразу зможеш відправити у смітник.

7. Насолоджуйся. Візьми з собою книги, які ти давно мрієш прочитати. “Залипнути” у хорошій книзі, дізнатися щось зовсім нове – це найкращий спосіб позбутися турбот. Якщо ти виявиш, що виконавши усі ці поради, все одно перебуваєш у напруженні, це може сигналізувати про проблеми в інших сферах твого життя. Отже, запитай у себе, чому тобі насправді краще бути в офісі, ніж тут. Що як ти не можеш розслабитися поряд з людиною, яку взяв у відпустку. Можливо, тобі необхідно внести зміни у життя, які не мають нічого спільного з електронною поштою?

Photo: Jared Chamber

 

Тобі також може сподобатись

0 Коментарів

Залишити коментар